Nevolajte žiadnemu staviteľovi rodinných domov,

Pokiaľ si neprečítate túto uživateľskú príručku

Architekt, alebo katalógový projekt ?

architekt alebo katalogovy projektCestou za Vašim novým rodinným nízkoenergetickým domom natrafíte aj na túto otázku. Každý deň sa preklikávate množstvom projektov, ktoré vidíte za „skvelé ceny“. Ten výber je taký veľký, že si neviete vybrať. Až si vyberiete ten vysnívaný. A zistíte, že nepasuje na Váš pozemok. Tak hľadáte ďalej. Stojí ten katalógový projekt zato? Nebolo by lepšie čas strávený hľadaním projektu využiť nejako inak a všetky starosti a rady nechať na profesionálneho architekta?

Ale teraz vážne.

Pre koho je vhodný katalógový projekt ?

Výhody katalógového projektu:

Ušetrený čas

Projekt už je, existuje, dá sa kúpiť od 800 do 1200 eur. Z toho vyplýva, že šetríme časom. A ušetrený čas pre niekoho môžu znamenať aj ušetrené peniaze. Ak potrebujete začať so stavbou čo najrýchlejšie, tak katalógový projekt je to, čo Vám celý proces realizácie môže urýchliť o cca 1 – 2 mesiace.

Veľký výber

Bungalovy, poschodové, moderné či klasické. K dnešnému dňu je na internete tisícky vizualizácií, v ktorých si nájde to svoje skoro každý. Avšak je toho až tak veľa, že sa táto výhoda mení skôr na nevýhodu. Veľa zákazníkov má problémy si vybrať. Čas výberu sa môže potom tak predĺžiť, že by ste si pokojne mohli vybrať práve architekta. Ako sa hovorí:  „Menej je niekedy viac “

Cena

Je naozaj katalógový projekt lacnejší ? Je niekoľko faktorov, ktorými sa dá tento pomer  zmerať. A nie vždy je táto cena výhodná. Dobrí  architekti a architektonické štúdiá pracujú v dnešných dňoch od 1600 do 4 000 eur za kompletný projekt s projektovou dokumentáciou rodinného domu, pripravenou na stavebné povolenie.  Niečo o cenotvorbe architektov som pozisťoval  od skúseného ing. Architekta Malovca zo štúdia Roomart.  Preto, ak chcete vedieť, prečo niektorí architekti stoja 1600 eur a iní 4 000 eur a viac, tak jeho rozhovor so mnou si môžete prečítať nižšie.

Inšpirácia:

Keď si katalógový dom aj nevyberiete, tak sa môžete aspoň inšpirovať najmodernejšími tvarmi a vychytávkami, ktoré sa do nových projektov dávajú. Potom viete architektovi povedať približnú predstavu a on Vám urobí návrh.

 

Nevýhody katalógového projektu:

Dom nie je jedinečný

Ak túžite po jedinečnom dome, ktorý budete mať len Vy a nikto iný, tak katalógový dom určite nie je pre Vás. Ak Vám je jedno či sused oproti bude mať postavený ten istý dom, tak táto nevýhoda je úplne banálna.

Musí sa prihliadať na typ pozemku

Väčšina katalógových projektov je navrhnutá na rovinatý pozemok. Ak máte pozemok v kopci, alebo má atypický tvar, tak budete mať s výberom projektu trošku problém. V tomto prípade je lepšie siahnuť po architektovi, ktorý Vám navrhne dom presne podľa požiadaviek Vášho pozemku.

Napojenie na IS, uloženie na pozemok, dodatočné úpravy

Každý projekt, aj ten katalógový, sa nevyhne architektovi/projektantovi, ktorý ho bude musieť pripraviť na Váš pozemok. Kúpite si projekt bez poradenstva, bez možnosti nejakých úprav. Ak budete chcieť projekt upraviť, tak ho budete musieť tak či tak prehnať rukami architekta a statika. A za to si určite priplatíte. Z výhodnej ceny projektu sa môže stať po úpravách nakoniec vyššia cena, ako za projekt namieru od dobrého a skúseného architekta.

Kde katalógové projekty hľadať ?

Vybral som z TOP najväčších projekčných portálov, v ktorých môžete nájsť práve ten váš projekt:

Rodinné domy Euroline- http://www.eurolineslovakia.sk/sk/home.html

Projekty domov EU – http://www.projektydomov.eu/

Prodom – http://www.prodom.sk/

Promi – Projekt http://www.promiprojekt.sk/

Archon – http://www.archon.sk/

 

Prečo si vybrať architekta ?

Jedinečný dom na mieru

Ak chcete bývať v dokonalom dome podľa Vašich predstáv, v dome, ktorý je navrhnutý priamo a dokonalo na Váš pozemok, tak jediná voľba je architekt alebo architektonické štúdio. Dom sa stavia väčšinou jeden krát za život, tak prečo robiť kompromisy. Určite chcete, aby bolo na prvý krát všetko dobre. Peniaze investované do odborného poradenstva a zohľadnenie Vašich požiadaviek, Vám neskôr môžu zachrániť prípadné náklady na prestavbu v budúcnosti.

Poradenstvo

Skúsený architekt vie, aký typ domu sa hodí na Váš pozemok. Dom vie urobiť a umiestniť na pozemok tak, že môžete získať až 30 % tepla a energií zo slnka. Podelí sa s jeho dlhoročnými skúsenosťami o  rôzne praktické riešenia, o ktorých by ste nikdy nepočuli a ani by Vám nikdy nenapadli. Je to taký Váš anjel , ktorý Vás bude strážiť pri výstavbe Vášho dokonalého domova.

Päť tipov na výber toho správneho architekta

Preštudujte si aj náš minulý článok v ktorom sa naučíte, ako si vybrať vhodného architekta pre Vás. Článok sa nachádza tu: Výber architekta

Cena za architekta – rozhovor s pánom Ing. Arch. Malovcom z architektonického štúdia Roomart.sk

Od čoho sa odvíja cena za architekta ?

Ceny si každý určuje sám a to podľa toho ako si cení svoju prácu s kombináciou toho,  koľko má danej práce a prípadne ako je na tom aj s prácou dlhodobou + lokalita kde človek pôsobí. Ceny  projektov rodinných domov sa môžu hýbať v rozmedzí 2500 eur za bungalov, 3000 eur za poschodový a vyššie.  V cene je zahrnutá cena aj pre statika, keďže pracujeme väčšinou v tímoch. Kompletná projektová dokumentácia aj s osadením na pozemok pripravená pre stavebné povolenie.

O čo sú lepší architekti, a architektonické štúdiá ktorý pracujú za 6000 eur a viac ?

Čo sa týka cien za 6000 eur a vyššie tak je to už aj o komforte a bonuse pre klienta. Pred začatím som robil v ateliéry, kde domy bungalovov začínali od 10000 eur. Cena sa odvíjala od veľkého dopytu, kde bol systém radšej 5 domov za 10000 eur ako 30-40 za 3000 jednak nereálne vytvoriť projekty ,aj keď nás tam bolo 10 architektov dopyt bol veľký a radšej sa budovala luxusná značka ateliéru a hlavne išlo o projekty občianskej vybavenosti , rod. domy boli len ako chuťovky :). A tiež sa viac venovalo klientovi a robili sa aj služby ako interiér prípadne záhrada a kde sa len deň behalo po obchodoch s obkladom a podobne, kde sa pomáhala  vyberať dlažba a tak. Je to ako u súkromného lekára a u štátneho kde je ochotný si klient priplatiť za služby naviac. Asi takto by som to zhrnul. :)

Projekty bungalovov namieru už od 1600 eur

Tým, že s pánom Ing. arch. Malovcom spolupracujeme dlhodobo sme dokázali spoločne nájsť cestu k prijateľným cenám, ktoré sa vyrovnávajú cenám katalógových projektov. Už nemusíte robiť kompromisy a môžete s ľahkosťou vytvoriť dom, ktorý bude vyjadrovať všetky Vaše potreby. Navyše dostanete rady od skutočného odborníka, ktorý sa špecializuje a vie pracovať s našou oceľovou technológiou. Cena projektu k bungalovu je 1600 eur, cena za poschodový dom je 2000 eur. Žiadne navýšenia, ani skryté poplatky.

Ak máte záujem o spoluprácu s pánom Ing. arch. Malovcom, tak si pozrite jeho prezentáciu tu:

http://roomart.sk/projects.html

V prípade záujmu píšte na [email protected] , alebo volajte na 0917 869 834

S pozdravom ,

Adam Debnár
Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: